Помогите плизз!! Составить предложение со словами LETS, MAKE, LIKE и WALD LIKE

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Let* s go to the cinema 2. We must make him do it. 3. I like to read books 4. I would like to go there with you   или  Let*s make her read this book   не совсем понятно задание
Гость
1.Her parents don't let her go to discos. 2.My parents always make me wear school uniform. 3.We like to cook tasty dishes  very much. 4.I would like  to go to the cinema.