Помогите пожалуйста!!! Образуйте вопросительную и отрицательную форму предложен

Помогите пожалуйста!!! Образуйте вопросительную и отрицательную форму предложений: 1 She had mathematics yesterday. 2 They listen to the news every evening. 3 She gets up at seven o’clock in the morning. 4 It will be a good idea.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Did she has mathematics yesterday? 2. Do they listen to the news every evening? 3. Does she get up at seven o'clock in the morning? 4. Does it will be a good idea? (на счёт четвёртого я не уверен)