Помогите пожалуйста разобраться с английским языком. задания на фото

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 A Street parade B light fires C family dinner 2 1-celebrate 2-popular 3-dessert 4-lasts 5-free 6-making 7-sweet 8-pie 3 rice U pumpkin C potato C banana C turkey U weat U water U tea U milk U biscuit C 4 some bread U some peppers C an eggplant C some coffee U a pumpkin C some tomatoes C an orange C a pineapple C