Помогите пожалуйста! 1.We (have/has) got three dogs. 2.My sister (live/lives) in Kiev. 3.Where (do/does) he go swimming? 4.My friends (hate/hates) doing homework. 5.(Does/Do) Olga like English? 6.I (enjoy/enjoys) roller - skati...

Помогите пожалуйста! 1.We (have/has) got three dogs. 2.My sister (live/lives) in Kiev. 3.Where (do/does) he go swimming? 4.My friends (hate/hates) doing homework. 5.(Does/Do) Olga like English? 6.I (enjoy/enjoys) roller - skating. 7.What (do/does) you do in your leasuretime? 8.They (watch/watches) television in the evening. 9.Tov (go/goes) swimming every day. 10.My brother and I (like/likes) singing very much.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Has (т.к. ед. ч.) 2. lives 3. Does 4. Hate (сомневаюсь что правильно) 5. Does 6. Enjoy 7. Do 8. Watch (сомневаюсь) 9. Goes (ед.ч. 3 лицо) 1. Likes (сомневаюсь)