Помогите пожалуйста надо 5 предложений в настоящем времени, и впрошедшем 5

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Тебе что трудно что-ли?
Гость
1. She is cooking dinner right now 2. My dog is barking at the post man 3. I am writing a letter 4. My friend is going for a walk 5. I am doing my homework right now 1. I was baking cookies yesterday 2. They were going to school last week 3. The cat was sitting on this tree yesterday 4. I was playing football last summer 5. He was running to school