Помогите пожалуйста! Напишите на английском в Future Simple 3 положительных предложения,3 отрицательных и 3 вопросительных предложения.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
i will go in school tomorrow. He will go to the library next week. They will speak next month. 2. I will not read . He shall not go to  school. They will not sleep next year.3. Will I read?  Will  he go? will they swim?