Помогите пожалуйста номер 2 срочно! С переводом!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Cervantes wasn't a director. He was a writer. ( Сервантес не был руководителем. Он был писателем.)Ivan the Terrible and Peter the Great weren't Polish kings. They were Russian tsars. (Ива Грозный и Петр Великий не были польскими королями. Они были русскими царями.)Walt Disney wasn't an actor. He was a director. (Волт Дисней не был актером. Он был директором)Marco Polo and Vasco da Gamma weren't asronauts. They were explorers. (Марко Поло и Васко да Гамма не были астронавтвми. Они были исследователями)Michelangelo wasn't a politician. He was a sculptor. (Микельанджело не был политиком. Он был скульптором.)
Гость
Cervantes was a writer. He wasn't a director. Ivan the Terrible and Peter the Great weren't the Polish kings. They were the Russian Tsars. Walt Disney was a director. He wasn't an actor. Marko Polo and Vasko da Gama weren't the astronauts. They were the explorers. Michelangelo was a sculptor. He wasn't a politician. _______________ На счёт артикля "the" во множественном числе не уверена, но тут думаю сами разберётесь.