Помогите, пожалуйста, нужно со словосочетаниями составить небольшие предложения. to be fond of gardening, to be fond of traveling, to be fond of reading, to keep fit, to keep a secret, to go to go to bed, to do by bike/by,...

Помогите, пожалуйста, нужно со словосочетаниями составить небольшие предложения. to be fond of gardening, to be fond of traveling, to be fond of reading, to keep fit, to keep a secret, to go to go to bed, to do by bike/by, to go for a walk.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. In the evening at ten o'clock l usually go to bed 2.I will be go for a walk with my dog tomorrow . все что придумала :) может пригодится:)
Гость
My mother is fond of gardening, I am  fond of traveling, My grandmother is fond of reading,  My sister tries to keep fit,  I can't  keep a secret,  It's time to go  to bed,  We like going to school by bike  Every evening we go for a walk.