Помогите, пожалуйста! Нужно составить диалог. Предложите г-ну Грину сесть; спросите его о его самочувствии, выразите сожаление по поводу того, что стоит плохая погода и г-н Грин простудился, предложите ему чашку кофе. Спросите,...

Помогите, пожалуйста! Нужно составить диалог. Предложите г-ну Грину сесть; спросите его о его самочувствии, выразите сожаление по поводу того, что стоит плохая погода и г-н Грин простудился, предложите ему чашку кофе. Спросите, не нужно ли послать ему врача.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
- Good morning, Mr Green. - Good morning, Mr Brown. - We are glad to see you in our office. Sit down, please. Would you like some tea or coffee? - No, thanks. I have a terrible sore throut, so i can hardly swallow. - That`s a pity. It is not a surprise, the weather was awful yesterday. - Yes, you`re right. Have my documents been prepared? - Certainly. You could take them in a minute. Shall i call the doctor? - Don`t worry, everything is alright. Thank you. Ну, примерно так.