Помогите, пожалуйста, образовать одно условное предложение. Заранееблагодарна! What a pity he didn’t come to our house yesterday, so he didn’t meet my friend. If…

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
What a pity he didn’t come to our house yesterday, so he didn’t meet my friend. If he had come to us yesterday he would have met my friends. - 3 тип условного предложения - нереальное условие