Помогите пожалуйста ответить на вопросы. How old fre you? How old were you last year? When is tour birthday? How old is your mother ( father.....)? Have you got a sister ....? What time do you come to shool ? Were you at school...

Помогите пожалуйста ответить на вопросы. How old fre you? How old were you last year? When is tour birthday? How old is your mother ( father.....)? Have you got a sister ....? What time do you come to shool ? Were you at school on monday? Is English (.....) your favourite lesson? Which subjects doyou like? Whats your animal? Do you like computers(.............)? What can you do well?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Ну всё не так просто.Мы же про тебя пишем.Ответь на эти вопросы на русском: Сколько тебе лет?Сколько было в прошлом году?Когда твой день рождения?Сколько лет твоим маме и папе?Есть ли у тебя сестра?Сколько времени ты идёшь до школы?Бы ли ты в школе в понедельник?Твой любимый предмет английский?Какие предметы ты любишь?Какое твоё животное?Любишь компьютеры?Что ты делаешь хорошо? Ответь на эти вопросы,и я тебе напишу.
Гость
How old are you? Сколько тебе лет? - I am (твой возраст) years old. How old were you last year& Сколько тебе было лет в прошлом году? - In last year I were (твой возраст в прошлом году) When is your Birthday? Когда твое день рожденья? - My birthday is on the (дата твоего рождения) How old is your mother/father? Сколько лет твоей маме/папе? - My mother is (возраст мамы), my father is (возраст папы) Have you got a sister? У тебя есть сестра? - Yes I have или No I have not What time do you come to school? Во сколько ты приходишь в школу? - I come to school at 8 o'clock. Were you at school on monday? Ты был в школе в понедельник? - Yes, I were in school on monday. Is english your favourite lesson? Английский, твой любимый урок? - Yes? english is my favourite lesson. Which subjects do you like? Какие школьные предметы ты любишь? -I like maths, literature and english. Whats your animal? Какое у тебя домашнее животное? - I have got a cat. Its name is Barsik Do you like computers? Ты любишь компьютеры? - Yes, I like cmputers so much. I play computer games and surf the internet every day. What can you do well? Что ты умеешь делать очень хорошо? - I can swim very well. I won all competitions for swimming.