Помогите пожалуйста! переведите следующие предложения, заполнив пропуски глаголами ‘to be” “to have” во временах Present, Past, Future Indefinite: 1. She … a very good education, she graduated from Oxford. 2. The lectures … ove...
Помогите пожалуйста! переведите следующие предложения, заполнив пропуски глаголами ‘to be” “to have” во временах Present, Past, Future Indefinite:
1. She … a very good education, she graduated from Oxford. 2. The lectures … over at 5 yesterday. 3. They … a party tomorrow. All guests have already been invited. 4. English …the easiest subject for me.
Ответ(ы) на вопрос:
1has
у неё хорошее образование, она закончила Оксфорд.
2were
лекции закончились в 5 часов вчера
3will have
у них будет вечеринка завтра.все гости уже приглашены.
5is
английский самый лёгкий предмет для меня