Помогите пожалуйста! Сказать по англмйски словами время: 13:30 19:45 20:05 09:20 18:54 22:30 17:45 19:40 17:48 15:30

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Half past thirteen Quarter to twenty Five minutes past twenty Twenty minutes past nine Six minutes to seventeen Half past ten/twenty-two Quarter to sixteen Twenty minutes to eight/twenty Twelve minutes to four/sixteen Half past thirteen
Гость
It's half past one it's quarter to eight it's five minutes past eight it's twenty minutes past nine it's six minutes to seven it's half past ten it's quarter to six it's twenty minutes to eight it's twelve minutes to six it's half past three есть много разных способов, но я лично чаще пользуюсь этими. вроде всё правильно, за одно и сама вспомнила :)