Помогите пожалуйста составить 5 предложений в настоящем продолженном времени с вопросительной и отрицательной формой.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
He isn`t running now.  Are they drawing at the moment? We aren`t playing games now.  I am not swimming now. They are studying at school now.
Гость
вопросительные: -Are you looking for something? -Where are you going? -What are you talking about? -What are you reading? -How are you feeling? отрицательные: -I'm not going anywhere tonight -She isn't listening -They are not saying anything -She isn't taking it serious  -I'm not crying