Помогите пожалуйста составить 6-8 любых предложений на английском с частичкой "to".

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I would like to twll you about my friends. (я хотел бы рассказать вам о своих друзьях)
Гость
I am ready to see him now. George wants to find a new job next month. She expects to be presented a special gift on the anniversary. He hopes to be invited at his daughter’s wedding. We are leaving in ten minutes to catch the train to London. I didn’t decide where to go and stay.  Могу в комментарии перевести, если надо.