Помогите пожалуйста! Я вроде сделала, но не знаю правильно или нет Вставте нужную форму глагола to be. 1. We ... at school. 2. ... you at school 3. The kittens ... very funny. 4. English  ... a difficult language. 5. What ... h...

Помогите пожалуйста! Я вроде сделала, но не знаю правильно или нет Вставте нужную форму глагола to be. 1. We ... at school. 2. ... you at school& 3. The kittens ... very funny. 4. English  ... a difficult language. 5. What ... he doing? 6. ... there any clouds in the sky?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. We are. 2. Are  3. The kittens are 4. English is 5. What is. 6. Are.
Гость
1. We are (или were, или will be) at school. - зависит от времени действия. 2.Are you at school? или Were you at school? или Will you be at school? 3. The kittens are very funny. (или: were) 4. English  is a difficult language. 5. What is he doing? 6. Are there any clouds in the sky?