Помогите, пожалуйста.Надо вместа пропусков вставить модальные глаголы :  1. … I have you type-writer for a week, please? 2. … I help you? – No, you … 3. – I … type. I think you … learn typing. 4. - … I help Peter? – Yes, you … ...

Помогите, пожалуйста.Надо вместа пропусков вставить модальные глаголы :  1. … I have you type-writer for a week, please? 2. … I help you? – No, you … 3. – I … type. I think you … learn typing. 4. - … I help Peter? – Yes, you … He … do the work himself. 5. - … I go out, Mum? – No, you … It’s too cold. 6. Jane … skate. – So … Mary.   Заранее благодарна всем кто отозвался))))))))))
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Can 2)Should , shouldn't 3)can , should 4)Need ,  need, can't 5)Can , can't 6)may , may (не уверена)