[latex]1) x^6 \to \frac{x^7}{7} +C \\ 2) x^5 \to \frac{x^6}{6} +C \\ 4) x^{1/4} \to \frac{ 4\sqrt[4]{x^5} }{5} +C \\ 5) x^{2/3} \to \frac{ 3\sqrt[3]{x^5}}{5} +C \\ 6) x^{-3/4} \to 4\sqrt[4]{x} +C[/latex]
Гость
f(x)=x⁶. F(x)=x⁶⁺¹/(6+1)+C=x⁷/7+C
f(x)=x⁵. F(x)=x⁶/6+C
f(x)=1/∛x. f(x)=x⁻¹/³. F(x)=(x⁻¹/³⁺¹)/(-1/3+1)+C=(3∛x²)/2+C
f(x)=⁴√x. f(x)=x¹/⁴. F(x)=(x¹/⁴⁺¹)/(1/4+1)+C=x⁴√x/(5/4)+C=4x⁴√x/5+C
f(x)=x²/³. F(x)=(x²/³⁺¹)/(2/3+1)+C=(3x⁵/³)/5+C
f(x)=x⁻³/⁴. F(x)=(x⁻³/⁴⁺¹)/(-3/4+1)+C=4x¹/⁴+C