Помогите пожалуйста!!Нужно к прилагательным: mysterious, terrifying, dangerous, small, popular, evil, beautiful, sad составить по 3-4 синонима

Помогите пожалуйста!! Нужно к прилагательным: mysterious, terrifying, dangerous, small, popular, evil, beautiful, sad составить по 3-4 синонима
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Mysterious - Magical, mystical, strange, unknown, weirdTerryfying - Scary, awful, horrible, grim Dangerous - critical, unsafe, fatal, bad, risky Small - short, young, limited, miniature Popular - famous, attractive, favored, trendy Evil - bad, vile, hateful Beautiful – Cute, pretty, elegant, marvelousSad – bitter, somber, melancholy, frowny