Помогите пожалуйста!The to play tennis надо написать 9 предложений в разных времён!

Помогите пожалуйста! The to play tennis надо написать 9 предложений в разных времён!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I play tennis every Friday. I am playing tennis now. I have just played tennis with my friend. I have been playing tennis since 9am. I played tennis yesterday. i was playing tennis when you called me. I had played tennis by 6pm yesterday. I will play tennis tomorrow. I will be playing tennis tomorrow at 9am