Помогите придумать несколько вопросов про друзей,на английском языке!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I have got a lot of friends. My best friend is Sonya(имя друга). I love my friends. У меня много друзей. Моя лучшая подруга это Соня. Я люблю своих друзей.
Гость
what is your friend's name? How old is your friend? describe your friend what kind film your friend likes watching? what number school does she/ghe studies