Помогите, прошу, умоляю, пожалуйста, срроооооччччннноо! упр 7 а текст с которым нужно работать упр 5

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1-f.In the moarning Robin's father gives him a present and sings him a song 2-a.They in their magical garden. 3-e.They sing songs and eat  a big cake. 4-b.Granny  Muriel comes from her castle. 5-d.Nessie girves him a present. 6-c.Father decorates the trees and lights the candles.