Помогите пж с английским....))) Нужно вставить предлоги в промежутки. Вот предлоги:

Помогите пж с английским....))) Нужно вставить предлоги в промежутки. Вот предлоги: from_on_at_in_about_into_of_than А вот предложения: 1) We went shopping ____the morning/ 2) Is it far ____your house to your school? 3) Im reading a book ____the history of English. 4) Whats the longest river _____the world? 5) Can you buy a bottle ______ lemonade? 6) _____ Saturday I visited my grandparents. 7) Come and see me _____seven oclock/ 8) France is much bigger _____ England. 9) He put it______ his bag.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. in 2. from 3. about 4. in 5. of 6.On 7. at 8. Than 9. into