Помогите с Англисский как читаеться произношения по англискии Mother Teresa was born in 1910

Помогите с Англисский как читаеться произношения по англискии Mother Teresa was born in 1910in Albania . Her real name was Agnes . She was the youngest of three children. Her father was a good businessman and the family had a comfortable life. Her parents were very religious. Agnes's mother taught her children to pray and to love and help other people. They often gave food and money to the poor. They were the first lessons in kindness for little Agnes. When Agnes was only nine, her father died. The family became poor. But later her mother opened a shop, and The business did well. That was the second lesson in life from her mother: when life is difficult you must try, try and try again. In 1928 Agnes left her family to become a nun. She chose a new name for herself— Teresa. Sister Teresa went to India to teach poor children. Later she began to help the poor. She took care of people who had no one else to look after. She worked hard. She was sure that she would succeed. She believed that "all men are created equal". In 1948 she and her pupils set up Missionaries of Charity (Благотворительная миссия). They worked in hospitals and schools, took care of children without parents and helped the sick and the dying. Mother Teresa never worried about money. She always said that the help would come when it was needed. In 1979 Mother Teresa got the greatest prize in the world — the Nobel Peace Prize. She received the prize of $190,000 not for herself but for the poor people of the world. She used this money to feed hungry people and to give help to the sick and dying. Mother Teresa received the Nobel Prize because all her life she loved and helped people. After Mother Teresa's death her Missionaries of Charity continue their work trying to help people all over the world.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Мазе Тереза воз борн ин ван саузенд найн хандред енд тенс ин Албания. Хёр риал нейм воз Агнес. Ши воз зе янгест оф срии чилдрен. Хе фазе воз э гуд бизнесмен енд зе фэмили хэд камфотабл лайф. Хе пэрентс ве вери релиджес. Агнес мазе тут хе чилдрен ту прай енд ту лав енд хелп озе пипл. Зей офтен гейв фуд энд мани ту зе пу. Зей ве зе фест лессонс ин кайднес фо литл Агнес. Вен Агнес воз онли найн, хе фазе дайд. Зе фэмили бекам пу. Бат летер хе мазе опенед э шоп, енд зе бизнес дид велл. Зет воз зе секонд лессонс ин лайф фром хе мазе: вен лайф из дификулт ю маст тру, тру енд тру эгеин. Ин ван саузенд найн хандред енд твенти-эйт Агнес лефт хе фэмели то бекам  э нан. Ши чуз э нью нейм фо хеселф - Тереза. Систе Тереза вент то Индия то тич пу чилдрен. Лэйте ши бегэн ту хелп зе пу. Ши тук кэа оф пипл ху хэд ноу ван элс ту лук афте. Ши вокд хард. Ши воз суа зет ши вуд саксиид. Ши беливд зет "ол мен а крейтед экуал". Ин ван саузенд найн хандред фоти эйт ши енд хе пьюплс сет ап Мишионри оф Чарити. Зей воркт ин хоспитал енд скулз, тук кэа оф чилдрен визаут перентс енд хелпед зе сик енд зе дуин. Мазе Тереза нева воррид эбаут мани. Ши олвейс сэйд зет зе хелп вуд кам вен ит воз нидид. Ин ван саузенд найн хандрид севенти найн Мазе Тереза гот зе грейтист приз ин зе волд - зе Нобел Пис Приз. Ши ресивед зе приз оф 190,000 нот фо хеселф бат фо зе пу пипл оф зе волд. Ши юзд зис мани ту фиид хангри пипл енд ту гив хелп ту зе сик енд дуин. Мазе Тереза ресивд зе Нобель приз бекоз ол хе лайф ши лавд енд хелпид пипл. Афте Мазе Тереза дед хе Мишионри оф Чарити кантинью зеа ворк труин ту хелп пипл ол ове зе волд.