ПОМОГИТЕ С АНГЛИЙСКИМ 1. Раскройте скобки. I wish I (to have) a season ticket to the museum in winter. I love sunny weather. I wish it (to be) warm all the year round. I wish I (not to do) my homework every day. I wish I (to kn...

ПОМОГИТЕ С АНГЛИЙСКИМ 1. Раскройте скобки. I wish I (to have) a season ticket to the museum in winter. I love sunny weather. I wish it (to be) warm all the year round. I wish I (not to do) my homework every day. I wish I (to know) Spanish. I wish you (to read) more. I wish I (to be) a child again. I wish I (to have) a car now. I wish he (not to paint) the door. 2. Переведите предложения, используя I wish… Хорошо бы у нас сейчас были каникулы. Хотел бы я, чтобы сейчас было лето. Жаль, что вас не интересует этот предмет. Если бы был я свободен сейчас! Жаль, что уже поздно идти туда. Жаль, что я не могу пойти на вечеринку. Жаль, что я не на пляже. Жаль, что она делает так много ошибок в речи! 3. Переведите предложения на русский (литературный) язык. I wish I knew what to do about the problem. I wish you didn’t have to go so soon. I wish I spoke Italian. I wish I could have chosen another profession when he was twenty. I wish I had studied harder at school. I wish it wasn’t raining. I wish it were possible. I wish you didn't waste money.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
задание 1 : 1. I wish I had a season ticket to the museum in winter. 2. I love sunny weather. I wish it was warm all the year round. 3. I wish I didn`t do my homework every day. 4. I wish I knew Spanish. 5. I wish you read more. 6. I wish I was a child again. 7. I wish I had a car now. 8. I wish he didn`t paint the door. задание 2 : 1. I wish I had holidays now. 2. I wish it was summer now. 3. I wish you to be interested in this subject. 4. I wish to be free now. 5. I wish to come there in time. ( или я бы сказала так - I`m sorry it`s late to go there. но если вам надо с I wish, то берите первый вариант ) 6. I wish I could go to the party.  ( или It`s a pity I can`t go to the party. ) 7. I wish I was at the beach now. ( или It`s a pity I`m not at the beach now. ) 8. I wish her to make less mistakes in her speech. ( или It`s a pity that she makes so many mistakes in her speech. ) упражнение 3 : 1. Хотелось бы знать, как решить эту проблему. 2. Хотелось бы, чтоб тебе не надо было приходить так скоро. 3. Если б я мог говорить на итальянском! 4. Хотелось бы выбрать другую профессию, когда мне будет 20 лет. 5. Если б я учился лучше в школе! 6. Хотелось бы, чтоб не было дождя. 7. Если б это было возможно! 8. Хотелось бы, чтоб ты не тратил деньги напрасно.