Помогите с английским, пожалуйста. Надо написать 5 предложений на английском, что можно делать в моей комнате, а что нельзя. Желательно с переводом. Заранее благодарю *-*

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Every day I must  make my bed , clean my room and take out the rubbish in my room.Every  Saturday I must sweep and clean the floor in my room. I can watch TV in my room. I can play ches and computer games in my room. I can do my homework in my room.  I mustn't run and play with ball in my room.  In my room I mustn't. listen to too loud music! I mustn't spill water  and break any things in my room. I mustn't  eat any food in my room. I mustn't draw on the walls of my room.