Помогите составить ,отрицательную и вопросительную форму предложений:1)i go to gym twise

Помогите составить ,отрицательную и вопросительную форму предложений:1)i go to gym twisea week 2)she goes to the shop every weekend 3)we miss lessons every month
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) I don't go to gym twice a week.     Do I go to gym twice a week? 2) She doesn't go to the shop every weekend.     Does she go to the shop every weekend? 3) We don't miss lessons every month.     Do we miss lessons every month?