Помогите составить пять вопросов (общий,специальный,альтернативный,разделительный,к подлежащему) к предложениям she hasnt watched tv today,HE WAS WATCHIING TV WHEN I CAME.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Общий - Hasn't she watched TV? Специальный -  Why hasn't she watched TV? альтернативный -  Hasn't he watched TV or hasn't she played with toys? разделительный -  She hasn't watched TV,has she? Вопрос к подлежащему - Who hasn't watched TV?     Общий - Was he watching tv when i came? Специальный - When was he watching tv? альтернативный - Was he watching tv or playing with toys when i came? разделительный - He was watching tv when i came,wasn't he? Вопрос к подлежащему - Who was watching tv when i came?   Good luck!~