Помогите вставить правильно слова))) 1. Teach(French) : a) learn b)read c)do 2.Leave(at six): a)miss b)arrive c)catch 3.Catch(the bus): a)lose b)miss c)leave 4.Forget(to play): a)learn b)fail c)remember 5. Find(your glases): a)...

Помогите вставить правильно слова))) 1. Teach(French) : a) learn b)read c)do 2.Leave(at six): a)miss b)arrive c)catch 3.Catch(the bus): a)lose b)miss c)leave 4.Forget(to play): a)learn b)fail c)remember 5. Find(your glases): a)lose b)miss c)fail 6.Buy ( a house): a)leave b)sell c)get 7.Borrow(money): a)lend b)give c)lose 8.Pull(the door): a)open b)push c)leave 9.Win(a match): a)lose b)fail c)pass 10.Get (an email): a)turn off b)receive c)send
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1-a 2-b 3-b 4-c 5-a 6-b 7-a 8-b 9-b 10-c
Гость
1. Teach(French) : a) learn 2. Leave(at six): b) arrive 3. Catch(the bus): b) miss 4. Forget(to play): c) remember 5. Find(your glases): a) lose 6. Buy ( a house): b) sell 7. Borrow(money): a) lend 8. Pull(the door): b) push 9. Win(a match): a) lose 10. Get (an email): c) send