Поставьте следующие существительные во множестве ноет число A pen.a class.a story.a road.a day.a cat.a bush.a desk.a table.a plate.a fox.a room.a lady.a knife.a chair.a bus.a hero.a match.a way.a house.a family.a flag.a town.a ...

Поставьте следующие существительные во множестве ноет число A pen.a class.a story.a road.a day.a cat.a bush.a desk.a table.a plate.a fox.a room.a lady.a knife.a chair.a bus.a hero.a match.a way.a house.a family.a flag.a town.a country.a lion.a park.a play.a dictionary.a thief.a key.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A pen - pens a class - classes a story - stories a road - roads a day - days a cat - cats a bush - bushes  a desk - desks a table - tables a plate - plates a fox - foxes  a room - rooms a lady - ladies a knife - knives a chair - chairs a bus - busses  a hero - heroes a match - matches a way - ways a house - houses a family - families a flag - flags a town - towns a country - countries a lion - lions a park- parks a play - plays a dictionary - dictionaries a thief - thieves  a key - keys