Пожалуйста переделайте прямую речь в косвенную!! 1. "Why are you late?" 2. "Have you done your homework?" 3. "Do you like milk?" 4. "Are you alright?" 5. "Will you go to the cinema?" 6. "Can you swim?"

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. He asked me why I was late. 2. Mum asked if I had done my homework. 3. She asked me if I liked milk. 4. My friend asked if I was allright. 5. They asked if I would go to the cinema. 6. I asked him if he could swim.