Пожалуйста правильные ответы!!! 1. ____ twelve o`clock we have a break ___ lunch. a) at, for b) on, for c) at,at d) in, of 2. Take the book ____ of the bag and give it ___ me. a) from, to b) out for, to ) of, no preposition d)...

Пожалуйста правильные ответы!!! 1. ____ twelve o`clock we have a break ___ lunch. a) at, for b) on, for c) at,at d) in, of 2. Take the book ____ of the bag and give it ___ me. a) from, to b) out for, to ) of, no preposition d) off, no preposition 3. My sister and I go ___ walk every Sunday. a) at b) on c) for d) in 4. Don`t turn ___ the TV. Father is walking. a) off b) on c) for d) in 5. My brother is going ___ school next year. a) no preposition b) on C) for d) to Только правильные ответы умоляю!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.a2.a.3c.4a.5d ответы правильные проверяла