Предложение на английском со словами resort-курорт,hostel-общежитие,cottage-коттедж,gesthouse-гостевойдом.Зарание спасибо.
Ответ(ы) на вопрос:
Resting at the Black sea you can chose you accomodation among resorts, hostels, private cottages and gesthouses.
1.Suffering from the heat in the city, we decided to go for affordable resort to the sea.
( Страдая от жары в городе мы решили поехать на доступный курорт к морю.)
2. My older sister is studying in high school and wants to live alone, on this she now lives in a dorm. (Моя старшая сестра учится в вузе и хочет жить одна,по этому она сейчас живёт в общежитии.)
3.In order to build a cottage, it is necessary to chart.( Для того чтобы построить коттедж, надо составить схему.)
4.Мy home is very cozy and big. ( Мой дом очень уютный и большой.)