Преобразовать предложение из активного в пассивный голос 1-Somebody cleans this room every day. 2-Somebody built this house in 1895 3-They will open the new sports centre soon. 4-People make jam from fruit.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
!. This room is cleaned by somebody every day. 2. This house was built by somebody in 1895. 3. The new will be opened by them soon. 4/ Iam is made from fruit by people.