Преобразуйте следующие предложения в форму множественного числа: 1. He is a teacher 2. A

Преобразуйте следующие предложения в форму множественного числа: 1. He is a teacher 2. Aam a helmsmen 3.My friend is a pilot 4. The lesson is very interesting 5. The Russian ship is leaving the port 6. He is a talented sportsman подскажите пожалуйста:3
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
They are teachers. We are helmsmen. My friends are pilots. The lessons are very interesting. The Russian ships are living the port. They are talented sportsmen.