Придумать 3 предложения в Past simple active и passive,Present simple active и passive иFuture simple active и passive .пл?

Придумать 3 предложения в Past simple active и passive,Present simple active и passive иFuture simple active и passive .пл??зз помогите даю 99 баллов
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Present Simple: I visit my grandparents every day . Present Simple Passive: My grandparents are visited by me every day . 2.Past Simple Active : I bought an interesting book yesterday. Past Simple Passive: An interesting book was bought by me yesterday. 3 .Future Simple Active : I will make a cake tomorrow. Future Simple Passive: A cake will be made by me tomorrow.