Прошу помогите Write the word combinations and give the translation into. Russian Пример: cut,finger- a cut finger- порезанный палец

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
To eat a breakfast To cook vegetables To clean a teeth To build workers To speak doll To wash a dishes To wash a machine Кажется так
Гость
2 eaten breakfast 3 cooked vegetables 4 cleaned teeth 5 building workers 6 speaking doll 7 washed dishes 8 washing machine   2 съеденный завтрак 3 вареные овощи 4 почищенные зубы 5 строительные рабочие 6 говорящая кукла 7 мытая посуда 8 стиральная машина