Раскройте скобки, используя герундий и переведите на русский язык 1.We regret his __________(to fire) 2. She was proud of ______________(to award) 3. I don't remember ______(to meet) her. 4.It's no good ________(to sit) and____...

Раскройте скобки, используя герундий и переведите на русский язык 1.We regret his __________(to fire) 2. She was proud of ______________(to award) 3. I don't remember ______(to meet) her. 4.It's no good ________(to sit) and___________(to wait). 5. I remember ____(to ask) many times about it by lots of people. 6. I didn't know about his______(to send) there. 7.I can't imagine Katie______(to shout) 8.He left with out ___ (to pay) the bill. 9.After _____(to solve) the problem we moved on. 10.Before ____(to cross) the road, stop and look both ways
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
выше изложено верно
Гость
1. We regret his being fired. 2. She was proud of being awarded 3. I don't remember having met her. 4. It's no good sitting and waiting. 5. I remember being asked many times about it by lots of people. 6. I didn't know about his being sent there. 7. I can't imagine Katie shouting. 8. He left without paying the bill. 9. After solving the problem we moved on. 10. Before crossing the road, stop and look both ways. 1. Нам жаль, что он уволен. 2. Она гордится наградой. 3. Я не помню, что встречал ее. 4. Бесполезно сидеть и ждать. 5. Я помню, что многие люди меня много раз спрашивали об этом. 6. Я не знал о том, что он был послан туда. 7. Я не могу представить себе, чтобы Кэти кричала. 8. Он оставил  счета не оплаченными. 9. После решения проблемы мы продолжили. 10. Перед тем как пересечь дорогу, остановитесь и посмотрите в обе стороны.