Раскройте скобки, поставив глаголы в соответствующую форму. Помните о согласовании времен в придаточных условия и времени. Хочу сверить. 1. If you (to catch) a taxi, you (to meet) Mary at the station. - If you catch a taxi, you...
Раскройте скобки, поставив глаголы в соответствующую форму. Помните о согласовании времен в придаточных условия и времени. Хочу сверить.
1. If you (to catch) a taxi, you (to meet) Mary at the station.
- If you catch a taxi, you will meet Mary at the station.
2. We (to call) for an ambulance, if he (to feel) worse.
3. If I (to see) Bob I (to give) him the message.
4. If you (to make) me strong coffee I (to be) very thankful.
5. When the bus (to come), we (to be) ready to go.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2will call.feels
3see.will give
4make.I'll be
5comes.will be