Распредилите слова на 4 группы:1) +ing,2)-ie- больше y+ing,3)-e- больше ing,4)double consonant+ing. Слова:swim run drive lie put read travel cycle die ride drink write fly take cut tie sleep

Распредилите слова на 4 группы:1) +ing,2)-ie->y+ing,3)-e->ing,4)double consonant+ing. Слова:swim run drive lie put read travel cycle die ride drink write fly take cut tie sleep
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) +ing, read drink fly sleep 2) -ie->y+ing, lie die 3) -e->ing drive cycle ride write take 4) double consonant+ing. swim run put travel cut