Ребят , напишите пожалуйста информацию о Union Jack на английском языке Пожалуйста..)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The Union Jack, or Union Flag, is the national flag of the United Kingdom. The flag also has an official or semi-official status in some other Commonwealth realms; for example, it is, by law, an official flag in Canada and known there as the Royal Union Flag.