Ребят,пожалуйста.Решите задания.Дам 10 баллов. 1.Its not the car of Mr. and Mrs.Stein, ______ is bigger. A.hers Б.our В.theirs Г.its 2.Mike is so ______ responsible!He didn't!come to rehearsal last week. A.un Б.dis В.non Г.i...

Ребят,пожалуйста.Решите задания.Дам 10 баллов. 1.Its not the car of Mr. and Mrs.Stein, ______ is bigger. A.hers Б.our В.theirs Г.its 2.Mike is so ______ responsible!He didn't!come to rehearsal last week. A.un Б.dis В.non Г.ir 3.Emily and her friends _____ have lunch at school. A.yesterday Б.in two weeks В.usually Г.last year 4. -______ your mum bake bread last week? -No,she ___ A.Is/isn't Б.Do/don't В.Did/didn't Г.Have/haven't 5.I'd like to visit ____ country in the world. A.each Б.every В.some Г.few 6.Her advice ___ very useful. A.are Б.was В.were Г.-------- 7.She has ___ time than I do. A.bigger Б.less В.most Г.least 8.It has been snowing _____ two weeks without stopping. A.for Б.on В.at Г.by 9.It was _____ a terrible day. A.this Б.such В.that Г.the same 10.Укажите верный перевод "Ear to the ground" A.Замирать,затихать Б.Иметь музыкальный слух В.Держать нос по ветру Г.Медведь на ухо наступил. 11.She ____ be hungry.She's just had lunch. A.aren't Б.must В.may Г.can't 12.Ann ____ smiled at me A.warm Б.warmy В.warming Г.warmly 13.Что означает данное сокращение "ASAP"? А.как можно скорее Б.Ассоциация официальных аналитических химиков В.по доверенности Г.Американская ассоциация по стандартам. 14. Укажите неверный вариант A.Is your father at home? Б.She works at school. В.You have some pencils Г.There is a large fountain in middle of the city. 15.Река на северо-западе Канады и США (штат Аляска),впадает в Берингово море. A.Innoko Б.Yukon В.Thames Г.Jordan
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 в 2 а 3 в 4 в 5 б 6 б 7 б 8 а 9 б 10 а 11 а 12 г     нужно наречие-- улыбнулась(как) - тепло 13 а      as soon as possible 14 г 15 б