Решите, какое слово не подходит в каждой группе слов 1. aschool, a museum, a college, a university; 2. a pupil, a learner, a teacher, a student; 3. atest, a diploma, a degree, a certificate; 4. geography, history, arithmeti...

Решите, какое слово не подходит в каждой группе слов 1. aschool, a museum, a college, a university; 2. a pupil, a learner, a teacher, a student; 3. atest, a diploma, a degree, a certificate; 4. geography, history, arithmetic, heritage; 5. carpentry, metalwork, electronics, writing
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. museum 2. a pupil 3. a degree 4. Heritage 5. writing
Гость
1. A museum 2.a teacher 3.a test 4.writing