Сделай предложения отрицательными и вопросительными, поставь вопросы к выделенным словам: 1)My brother has many books at home.(many books) выделено. My brother has many b

Сделай предложения отрицательными и вопросительными, поставь вопросы к выделенным словам: 1)My brother has many books at home.(many books) выделено. My brother has many b ooks at home. (At home выделено) 2)We live in Russia. (In Russia) выделено. 3)Her name is Helen( Helen) выделено.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Отриц: 1-2)My brother hasn`t (прожолжение предложения). 3)We live not in Russia. 4) Her name isn`t Halen. вопр: 1)How many books? 2) Is it at home? 3)Are you in Russia? 4)Helen, what do you do?