Скласти 5 - 7 речень (Past Simple). Кожне речення повинно стояти в стверджувальній, питальній і заперечній формах.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I was knew it last week. Was I knew it last week? I was not knew it last week. It was a rain. Was it a rain? It was not a rain. The weather was a fine. Was the weather a fine? The weather was not a fine. I had a dog. Had I a dog? I had not a dog. I had a branch. Had I a branch? I had branch.