Слова,a plate, a man, a sailor,a picture, a shild,a brige, a sail, a seaman, a desk, a box, a sea как они будут писаться во множественном числе?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
a plate-plates a man-men a sailor-sailors a picture=pictures a child-children a bridge-bridges a sail- sails a seaman-seamen a desk-desks a box-boxes a sea -seas