Some musical cliches introduce specific places. Shots of Hong Kong, for example, often have xylophone music in the background while shots of Paris come with melodies played on the accordion. There are many musical cliches for a...

Some musical cliches introduce specific places. Shots of Hong Kong, for example, often have xylophone music in the background while shots of Paris come with melodies played on the accordion. There are many musical cliches for a number of types of scenes. Люююююююююди помогите ,оочень надо,в двойках поросла,единственный шанс перевести этот текст..только не через переводчик...пожалуйста
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Некоторые музыкальные клише представляют  конкретные места.  Картинки с Гонконгом, например, часто идут на фоне музыки ксилофона, в то время как как картинки с Парижем идут под мелодии, исполняемые на аккордеоне.  Для целого ряда типов сцен существует много музыкальных клише.