Составь пары слов.  образец a nice  girl,  a brave  manbig, favourite , fanny,                                                           a girl, a man, a tooth,beautil, nice , angry,                                             ...

Составь пары слов.  образец a nice  girl,  a brave  man big, favourite , fanny,                                                           a girl, a man, a tooth, beautil, nice , angry,                                                            a   woman, a chid, small, brave , clean,                                                             a mouse, a fish, a book,       long ,  white , little , grey                                                       a  foot, fairy tale
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A big  fish A favourite book A funny child A beutiful girl A nice tooth An angry man A (small, grey) mouse A long foot A little fairy tale
Гость
Small man Clean a tooth Beautiful woman Funny fairy tale Little mouse Angry child Big fish