Составить 5 предложений на английском языке о профессии космонавт.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
It is very difficult to be a cosmonaut. All cosmonauts should be very strong and disciplined. It is also difficult because you spent a lot of time away from family. The first cosmonaut in history was Yuri Alekseyevich Gagarin. He made his flight in 1961 on the spaceship «Восток»