Составить 5 утвердительных 5 отрицательных 5 вопросительных предложений с present simple

Составить 5 утвердительных 5 отрицательных 5 вопросительных предложений с present simpleна английском 100 баллов
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I go to school everyday. She wants to go for a walk with Tom. We cook apple pie every Sunday. They speak English fluently. He plays hockey brilliantly. He doesn't like playing piano. She doesn't speak Russian. They don't have holiday twice a week.. We don't meet with him often. I don't draw pictures. Do you eat pancakes? Does she support you? Do they know each other well? Does he read every day? Do they have maths this week?